Хто має право на податкову знижку за навчання дитини?

Хто має право на податкову знижку за навчання дитини?

Ізмаїльська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області повідомляє, що платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року, - таке право передбачено статєю 166 Податкового кодексу України.
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
Фізична особа - платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.
З 01 січня 2017 року скасовано обмеження щодо суми коштів та обмеження щодо навчального періоду, за який здійснено таку сплату, а враховуватимуться фактично понесені платником податку витрати. При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
Крім того, за результатами 2017 року платник податку може скористатись правом на отримання податкової знижки, пов'язаної з навчанням члена сім'ї першого ступеня споріднення, незалежно від того чи одержує такий член сім'ї заробітну плату.
Отже, фізичні особи - платники податку на доходи фізичних осіб, які в 2017 році платили за своє навчання або за навчання члена сім'ї першого ступеня споріднення, мають право на податкову знижку за навчання.
Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
Бланки податкових декларацій безоплатно надаються контролюючими органами платникам податку на їх запит, крім того їх можна самостійно роздрукувати, використавши офіційний сайт ДФС України за посиланням: sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/podannya-deklaratsii-pro-/forma-deklaratsii/.
Відповідно до Закону України від 05 квітня 2001 N 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», із змінами та доповненнями (далі - Закон N 2346), платник - це особа, з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів.
Враховуючи вищезазначене, з метою використання права на податкову знижку за витратами, понесеними у звітному (податковому) році на користь закладу освіти, батько (матір) за навчання дитини може включити до податкової знижки на навчання з урахуванням п. 166.4 ст. 166 ПКУ суми коштів, сплата яких фактично підтверджена відповідними розрахунковими документами (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в яких зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо одним із батьків, який звертається.
Слід зазначити, що Законом N 1797 скасовано вимогу щодо права платника податків на податкову знижку за навчання члена його сім'ї першого ступеня споріднення, лише у разі, якщо такий член сім'ї не одержує заробітної плати.
При цьому до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).
Законом України від 05 вересня 2017 року N 2145-VIII «Про освіту» встановлено, що договір укладається між закладом освіти і здобувачем освіти (його законними представниками) та/або юридичною чи фізичною особою, яка здійснює оплату.
Відповідно до Закону України від 05 квітня 2001 N 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», із змінами та доповненнями (далі - Закон N 2346), платник - це особа, з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів.
Прес-служба Ізмаїльської ОДПІ
ГУ ДФС в Одеській області»
Начальник Измаильской объединенной
Государственной налоговой инспекции
ГУ ГФС в Одесской области Т.В.Шилина
Маринова 7-28-55